על בעיות מיניות ובעיות בתפקוד המיני

רובנו נתקלים בסוגיות מיניות בשלב כלשהו בחיינו, כגון חוסר חשק, בעיות זקפה, קושי להגיע לאורגזמה, שפיכה מוקדמת, חרדת ביצוע או אפילו התמכרות למין. בני זוג אף עשויים לחוות קונפליקט סביב תדירות או אופן קיום יחסי המין. סוגיות כגון אלה נחשבות כהפרעות בתפקוד המיני רק כאשר הן חוזרות על עצמן ומהוות בעיה עבור האדם או הזוג.

המיניות קשורה קשר אמיץ לתחושת ה"עצמי" ולערך העצמי שלנו. פעמים רבות אנו רואים אותה כמדד לרמה שבה אנו מרגישים נחשקים, וליכולת שלנו לספק את בן/בת הזוג. למרבה הצער, החברה והתקשורת יוצרות לפעמים ציפיות בלתי-מציאותיות בנוגע למיניות ולתפקוד המיני. כתוצאה מכך, כאשר עולים קשיים בתחום זה, אנשים רבים מרגישים חוסר בטחון, בושה או כשלון. בקרב זוגות, בעיה שמופיעה אצל אחד מבני הזוג עשויה להוביל לתחושות עוצמתיות בבן הזוג השני אשר אולי ירגיש דחוי, בלתי-מספק או אשם באופן כזה או אחר. כאשר יחסי מין הופכים לחוויה שלילית, בני הזוג עשויים להתחיל להימנע מכל גילוי חיבה שעלול להוביל ליחסי מין. תגובה זו יוצרת ריחוק רגשי ומנציחה את הבעיה. בחלק מהמקרים, אחד מבני הזוג ירצה לפנות ליעוץ מיני, בעוד השני יסרב לכך. ייתכן והבעיה תישאר בלתי-פתורה משך שנים, תוך שהיא גורמת למעגל שלילי של מצוקה ואפילו טינה בין בני הזוג.

ייעוץ מיני פרטני וטיפול מיני זוגי

טיפול מיני יכול לסייע לאנשים בכל הגילאים, בכל שלבי החיים, כולל רווקים, זוגות צעירים, נשואים טריים ובני זוג ותיקים. כך לדוגמא, רווק צעיר הסובל בעיה בתפקוד המיני עשוי לחוות חרדה עוצמתית שמובילה להימנעות ממצבים שעלולים להגיע למגע מיני. אותו בחור עשוי לפנות לטיפול מתוך חשש שהבעיה תפגע בסיכוייו לבסס או לשמר מערכת יחסים. זוג צעיר אולי יפנה לטיפול בעקבות קושי להיכנס להריון הנובע מוגיניסמוס או בעיות זיקפה, בעוד שזוג אחר יגיע בעקבות תחושות שמערכת היחסים אמנם בעלת פוטנציאל אדיר, אך חוסר חשק מיני גורם למצוקה, קונפליקט וספקות בנוגע לעתידם המשותף.

כאשר אחד מבני הזוג חווה קושי בתפקוד המיני, ייתכן והוא/היא יפנה לטיפול מיני ביוזמתו, או בעקבות רצונו של בן-הזוג, מתוך מחשבה שהבעיה היא שלו בלבד. ואולם, בעיות מיניות באחד מבני הזוג משקפות לעיתים רבות בעיות בין שני בני הזוג, ופתרונן לרוב דורש מאמץ משולב של בני הזוג.

הערכה וטיפול בבעיות בתפקוד המיני ובמיניות

ייעוץ מיני מתחיל בהערכת הבעיה, נסיבותיה והקשרה. ראשית, יש צורך בבחינת תולדתה: האם הבעיה תמיד הייתה קיימת, או שמא הופיעה לאחרונה? בהמשך, יש צורך בזיהוי מקור הבעיה, בין אם הוא רפואי, רגשי, זוגי או שילוב של מה מביניהם. יתרה מכך, ההשפעה הרגשית של הבעיה על האדם או הזוג תיחקר לעומק.

במצבים מסויימים, טיפול מיני קצר-מועד וממוקד מטרה יהיה היעיל ביותר. במקרים אחרים, שורש הבעיה יהיה נטוע עמוק יותר. לדוגמא, הבעיה שהופיעה יכולה להיות סימפטום של תופעה רחבה יותר ,כגון חוסר חשק הנובע מחוסר נפרדות רגשית בין בני הזוג, או שפיכה מוקדמת המשקפת חרדה או קונפליקט בין בני הזוג. נסיבות כאלו דורשות טיפול מיני מקיף אשר לא רק מטפל בסימפטום, אלא גם מתייחס למקור הרגשי הסמוי של הבעיה.

בשלב שבו אנשים מגיעים לייעוץ מיני, הם פעמים רבות מרגישים חרדה, דיכאון ותסכול רב בנוגע למצבם. הטיפול מספק סביבה דיסקרטית ובלתי-שיפוטית שבה ניתן לשתף באופן חופשי, ללמוד להכיל חרדה, להשיג תובנות והבנות, לשפר את התקשורת, ולשנות דינמיקות זוגיות בעייתיות.

בחירת מטפל מיני מוסמך בצפון הארץ ובאזור חיפה

בעיות מיניות יכולות להיתפס כמעבר להבנתנו ושליטתנו, והן דורשות יותר מעצתם הידידותית, אך לעיתים מוטעה, של חברים. מסיבה זו, אנשים רבים בוחרים לפנות לאיש מקצוע מוסמך. בחירת מטפל מיני יכולה להיות משימה קשה ללא המלצה אישית. כמו בכל סוגי הפסיכותרפיה, תבקשו למצוא מטפל אמפתי, מקצועי ומיומן היטב. במקרים שבהם שורש הבעיה הוא רגשי או זוגי באופיו, חשוב שהמטפל אף יהיה מוסמך בפסיכותרפיה פרטנית וזוגית. בישראל, האגודה הישראלית לטיפול מיני היא הגוף המסמיך עבור מטפלים מיניים. ניתן למצוא באתר האינטרנט של איט"ם רשימה של המטפלים המיניים המוסמכים באזור מגוריכם.

אני מטפל במגוון רחב של אנשים וזוגות, המשתייכים לקהילות שונות, ובהם חילוניים, דתיים, יהודים, מוסלמים, דרוזים, נוצרים ולהט"בים (LGBT). קליניקה בנופית המשרתת את תושבי הצפון, אזור חיפה, הקריות, עמק יזרעאל, העמקים. כולל קרית טבעון, רמת ישי, יוקנעם, מגדל העמק, נצרת, עפולה, עכו, נהריה.