במהלך יחסי הזוגיות, אנו חווים אתגרים ומעברים רבים, כגון נישואין, הקמת בית משותף, הורות, התמודדות עם לחצים כספיים, הזדקנות ופרישה. לאורך הדרך אנו כולנו נתקלים באי-הבנות, בספקות ובקונפליקט, ולעיתים יכולים לחוות משברים סביב בגידה, בעיות פוריות או גירושין, לדוגמא. טיפול זוגי יכול לסייע בשיפור התקשורת, בשינוי דפוסים בעייתיים בזוגיות, והתמודדות עם מעברי חיים. במקרים מסויימים, טיפול זוגי ממוקד וקצר מועד, יהיה היעיל ביותר. באחרים, יהיה צורך בייעוץ זוגי ארוך-טווח, אשר יעמיק ויתמקד בשורש הבעיה.

טיפול זוגי לפני נישואין ועבור לזוגות צעירים

ההחלטה להתחייב למערכת יחסים ארוכת-טווח עשויה להיות מלווה בחוסר-ודאות, פחד או לחץ מצד בני-זוג או בני משפחה. ההבנה שמערכת היחסים מעמיקה עלולה להציף פחדים דוגמת פחד מאינטימיות, חרדת נטישה או פחד מאובדן שליטה. כמו כן, ההחלטה להינשא מובילה למעורבות של המשפחה המורחבת פעמים רבות, ומאלצת את בני הזוג להתחיל ולבסס גבולות חדשים. מה שבעבר היה קשר זוגי נטול לחצים עשוי לחוש כעת מורכב מאוד ורווי קונפליקטים. אנשים רבים מהססים לפנות לטיפול זוגי בשלב מוקדם של הקשר, כיוון שהם רואים זאת ככשלון מצידם. אך למעשה, ייעוץ זוגי מסייע לבני הזוג לעזור לעצמם, שיפור התקשורת, וחיזוק כולל של תשתית מערכת היחסים הזוגית.

התמודדות עם בעיות פוריות או טיפולי פוריות

זוגות רבים עוברים טיפולי פוריות ללא קשיים מיוחדים. אולם, עבור אחרים, בעיות פוריות עשויות להפוך למשבר זוגי של ממש. למעשה, זוגות רבים חווים את תקופה זו כחוויה המטלטלת ביותר בחייהם. תהליך הטיפול בבעיות פוריות עשוי להיות רכבת-הרים רגשית, אשר מסחררת את בני הזוג ומחליפה כהרף-עין רגשות של תקווה לייאוש ולהיפך. כל סבב טיפולים מביא עמו תקווה חדשה, אך במקרים רבים, גם אובדן. בני-הזוג חווים רגשות של חרדה, דיכאון, בדידות וחוסר-אונים. אף שתקופה זו חולפת בסופו של דבר, החותם שהיא משאירה על מערכת היחסים תלויה באופן שבו בני-הזוג התמודדות והתייחסו זה לזה במהלכה. טיפול זוגי יכול לסייע לזוגות לנווט תקופה בעייתית זו באמצעות עיבוד רגשות, שיפור התקשורת, וגיוס תמיכה רגשית. למידע נוסף בנושא ראו מאמר זה – בעיות פוריות: משבר זוגי לא צפוי

התמודדות עם קשיי הורות ופיתוח כישורי הורות

הורות הינה מעבר משמעותי ביותר עבור בני-זוג. שני בני-הזוג ייאלצו להסתגל מחדש, והדינמיקה הזוגיות הופכת להיות דינמיקה משפחתית. הילדים תופסים את מרכז הבמה, ומשאבים יקרים כמו זמן ותשומת-לב מתמעטים. בני-הזוג יצטרכו ליצור גבולות חדשים עם הוריהם ועם המשפחה המורחבת. ייעוץ זוגי יאפשר לבני הזוג לבחון את גישתם להורות ואת כישורי ההורות שלהם: הורות חרדתית, גוננות-יתר או חסר על הילדים, גישה בלתי עקבית להורות, העדר משמעת, או משמעת נוקשה מדי מנגד, יכולים כולם להשפיע על התפתחות הילדים, תחושת העצמי שלהם, ויכולתם לבסס ולשמר מערכות יחסים בעתיד. הטיפול יכול לסייע לבני-הזוג להעריך את האיכויות ההוריות הייחודיות של השני, לשפר כישורי הורות, ליצור גבולות מתאימים, ולבסס גישה אחידה לחינוך וגידול ילדיהם.

בעיות בתקשורת ושיפור כישורי תקשורת

כאשר בני-זוג חווים כשל בתקשורת ביניהם, הדבר עלול להוביל אותם לנתק, להתבצרות של כל צד בעמדותיו, ולקיבעון רגשי. ייתכן שבני-הזוג יתחילו לחשוב במונחים של "אני נגדך" ולא במונחים של "אנחנו". תקשורת לקויה וקונפליקטים בלתי-פתורים עשויים ליצור רגשות שליליים כרוניים, אשר מכרסמים בתשתית מערכת היחסים. טיפול מסייע לזוגות ליצור נקודת מבט משותפת, לזהות התנהגות בעייתית, ולשפר כישורי תקשורת.

פחד מאינטימיות

רבים מאיתנו היו אומרים כי היינו רוצים לחוש יותר אינטימיות בקשר הזוגי. אך התקרבות משמעותה גם הורדת הגנות, היכולת להיות עצמנו באופן אמיתי, ולאפשר לעצמנו להיות חשופים לפגיעה, ולעיתים אף להיפגע. יתרה מכך, אינטימיות משמעה מיזוג האישיות המורכבת שלנו, עם זו של בן או בת הזוג, תוך שמירה על רצונותינו, צרכינו ותחושת ה"עצמי" שלנו. לעיתים בני זוג מגיעים לחוסר נפרדות רגשית כך שהם "חונקים" זה את זה ומאבדים את תחושת ה"עצמי" שלהם, בתמורה לתחושת ביטחון רגשי. הקיצון השני הוא מצב שבו בן-הזוג יוצר קיר הפרדה על מנת לשמר מרחק רגשי, כאשר מצב זה גובה מחיר של קירבה וחום. במסגרת הייעוץ, בני הזוג יכולים לבחון את חששותיהם ותקוותיהם סביב הנושא של אינטימיות, לזהות מוקדים של תלות רגשית, וליצור "מרחב זוגי" תוך שמירה על תחושת ה"עצמי" של כל אחד מבני הזוג.

דינמיקה זוגית בעייתית

כולנו משחקים ב"תפקידים" שונים עם בני הזוג שלנו, במצבים שונים. לעיתים נרצה שבן הזוג שלנו ישחק את תפקיד המורה, ההורה או אפילו המושיע שלנו. משחקי תפקידים אלה יכולים להיות חלק מדינמיקה זוגית בריאה, ובלבד שנשמרת מערכת יחסים שוויונית בין בני הזוג. יחד עם זאת, כאשר התפקידים הופכים לנוקשים וקבועים, יכול להיגרם נזק ממשי למערכת היחסים. "תפקידים" נפוצים בין בני-זוג הינם יחסי מעביד-עובד, מורה-תלמיד, רודף-נרדף, שותפים עסקיים, מטפל-מטופל או אסיר-סוהר. טיפול זוגי יכול לסייע לבני הזוג להיות יותר מודעים לדינמיקות בעייתיות, ולסייע זה לזה בהפסקת תפקידים לא רצויים ויצירת מערכת יחסים מאוזנת יותר.

טיפול זוגי לאחר בגידה

ישנם סוגים רבים של פגיעה באמון בזוגיות כגון שקרים, השפלה או נטישה רגשית. ואולם, בגידה יכולה להיות פגיעה כואבת במיוחד. לאחר שמתגלה רומן, ייתכנו רגשות של תדהמה, בגידה באמון, פחד, קנאה או זעם. בת-הזוג הנבגדת עשויה לחוות תגובות טראומטיות כגון הלם, מחשבות טורדניות, חשד, חרדה או דיכאון. ייעוץ זוגי יכול לספק סביבה בטוחה, שבה ניתן לעבד את רגשות שני בני הזוג, להבין את ההקשר שבו התחרחש המשבר, להתלבט האם וכיצד ניתן לבנות מחדש את הקשר.

יעוץ זוגי בבעיות מיניות וטיפול בבעיות בתפקוד מיני

קשיים רגשיים כגון חרדה, דיכאון, קונפליקט זוגי, בעיות פוריות, פחד מאינטימיות ישפיעו פעמים רבות באופן שלילי על חיי המין של בני הזוג. כל אלו יכולים להוביל לבעיות מיניות כגון חוסר חשק, בעיות זקפה, שפיכה מוקדמת או מעוכבת, כאב בחדירה או קושי להגיע לאורגזמה. לחילופין, קשיים בתפקוד המיני יכולים להשליך באופן שלילי על כל היבטי מערכת היחסים הזוגית. טיפול מיני יכול לזהות את שורש הבעיה, לבחון השלכותיה הרגשיות, ולסייע לבני הזוג להתגבר עליה.

ייעוץ נישואין לפני גירושין

למרבה הצער, זוגות רבים פונים לייעוץ רק כאשר הם עומדים כבר על קצה התהום. גם בני זוג אשר חולקים אהבה כנה יכולים להיקלע לדינמיקה בעייתית אשר מחריפה, למרות השקעת מאמצים רבים מצידם. במקרים כאלה, התערבות של גורם מטפל יכולה לספק סביבה בטוחה שבה בני הזוג יכולים לעבד את רגשותיהם ברוגע ו"לעשות סדר" במצב המבלבל והמטריד שבו מצאו את עצמם. הטיפול יסייע לבני הזוג להחליט מהו הדבר הנכון ביותר עבורם, בין אם מדובר בבניית הקשר מחדש, או בהפרדת דרכיהם בנועם.

בחירת מטפל זוגי בצפון ובאזור חיפה

הצעד הראשון בבחירת מטפל זוגי הוא למצוא אדם אמפתי, מקצועי ומוסמך. מעבר לכך, רצוי שהמטפל יהיה אדם אשר משרה אווירה של נוחות ואמון. אני מטפל במגוון רחב של אנשים וזוגות, המשתייכים לקהילות שונות, ובהם חילוניים, דתיים, יהודים, מוסלמים, דרוזים, נוצרים ולהט"בים (LGBT). קליניקה בנופית המשרתת את תושבי אזור הצפון, אזור חיפה, הקריות, עמק יזרעאל, העמקים. כולל קרית טבעון, רמת ישי, יוקנעם, מגדל העמק, נצרת, עפולה, עכו, נהריה.